نوعی آلزایمر وجود دارد که در آن افراد وظایفشان را فراموش می کنند،آنهایی که لطفی در حق شان کردند و  آنهایی که دوستشان دارند را از یاد می برند....

یادت نره دوستم داری


نوعی آلزایمر وجود دارد که در آن افراد وظایفشان را فراموش می کنند،آنهایی که لطفی در حق شان کردند و  آنهایی که دوستشان دارند را از یاد می برند....

سوال از خدا پاسخ از شما

همه ما در زندگی روزمره خود مواردی را سراغ داریم که نتوانسته باشیم مطلب ، اسم فرد یا مکان خاص و یا اطلاعات دیگری را یادآوری کنیم. شاید بسیار پیش آمده باشد که مدتها به دنبال دسته کلید یا وسائل شخصی دیگر خود گشته باشیم و خیلی موارد دیگر. همه اینها مواردی جزئی از اختلال در عملکرد حافظه را نشان می‌دهد که تحت تاثیر عوامل مختلف ممکن است بوجود بیاید. این عوامل هرچه باشد، آنچه که برای ما پیش آمده این است که نتوانسته‌ایم به اطلاعاتی که مطمئن از دانستن آنها هستیم، دست پیدا کنیم.

به عبارتی حافظه نتوانسته به اطلاعاتی که قبلا ذخیره کرده‌ایم، دسترسی پیدا کند. این نوع از فراموشی بسیار علنی و اشکار است و به نظر می رسد که گاه آسیبهای جدی به ما وارد می آورد مثل گم کردن وسایل و یا کم شدن نمره امتحانی و ..

اما نوع دیگری از فراموشی هم وجود دارد که شاید در هیچ متون علمی جز دسته های مختلف فراموشی به شمار نرود و ان هم فراموش کردن مسئولیتها و تعهدات انسانی است. نکته مهم در این نوع فراموشی این است که در فراموشی رایج یعنی نوع اول، عمدتا افراد بسیار احساس ضرر و آسیب می کنند و حتی در صدد جبران هم بر می آیند اما در نوع دوم فراموشی عمدتا با چنین احساساتی مواجه نیستیم و لذا امکان ادامه یافتن این دور باطل خیلی بیشتر خواهد بود.تعهدات و وظایفی که گاه به خاطر بی توجهی و ساده انگاری ما انسانها به دست فراموشی سپرده می شود و از همه بدتر این است که در برخی موارد دیده می شود که برای یادآوری این مسئولیتها هیچ تلاش جدی صورت نمی گیرد؛ جز فراموشی های دسته دوم است. یکی از این فراموشی های بسیار فراگیر در عصر حاضر، فراموش کردن تعهدات مهم نسبت به زندگی زناشویی و همسر است. رابطه زناشویی مهمترین رابطه افراد در زندگی است. با این حال گاهی اوقات به دلیل عدم شناخت عوامل موثر بر این رابطه، حداکثر بهره را از آن نمی برند.

رابطه زناشویی افراد مثل هر رابطه دیگری، نظام دارد. نظام آن هم اهداف، باورها و اولویتهای هر یک از شما و اهداف، اولویتها و باورهای مشترک شما و همسرتان به عنوان یک زوج است. اگر اهداف و اولویت های زن و مرد همسو باشد، نظام زناشویی زوجین درست کار می کند اما در صورتی که اولویتهای زوجین در زندگی متفاوت باشد قطعا این نظام به درستی کار نمی کند.

درست شبیه به زن و مرد سرگذشت عنوان شده که اولویتهای زندگی شان کاملا با هم متفاوت بوده و زن به طور کلی فراموش کرده که وارد زندگی زناشویی و مسئولیتهای مهم و اساسی ان شده است و همیشه دنبال تحقق آرزوهای و خواسته های خود بوده است. اگر زن و مرد نظام زناشویی زندگی خود را خوب بفهمند و آن را ملکه ذهن خود کنند قطعا اهداف و اولویتهای زوجین با هم هماهنگ می شود اما در صورتی که ن��ام زندگی مشترک مورد فراموشی قرار گیرد، بنیان ان نیز به شدت متزلزل می گردد.

در فراموشی رایج یعنی نوع اول، عمدتا افراد بسیار احساس ضرر و آسیب می کنند و حتی در صدد جبران هم بر می آیند اما در نوع دوم فراموشی عمدتا با چنین احساساتی مواجه نیستیم و لذا امکان ادامه یافتن این دور باطل خیلی بیشتر خواهد بود.

برای رفع مشکلات زندگی زناشویی که در آن یکی یا هر دو زوجین دچار فراموشی شده و از یاد برده که در قبال زندگی مشترک خود چه مسئولیتهای مهمی دارد، یادآوری تمام اصول فراموش شده برای تجدید حیات آن زندگی بسیار موثر خواهد بود

در مراجعه ای که این زوج برای رفع مشکل اتباطی شان داشتند، سعی کردیم با ارایه تکلیفی کارآمد به آنها به خصوص به زن یادآوری کنیم تا زندگی مشترک و رابط با همسرش را در اولویت اول زندگی خود قرار داده و لذا آنچه را که به دست فراموشی سپرده است را به خاطر آورد. در ادامه بخشی از این تکلیف به اختصار عنوان می گردد:

 

تکلیفی برای یادآوری

تکلیف روز اول: صمیمیت جسمی

هر کدام دست های خود را در دست دیگری بگذارید و به مدت 30 ثانیه بدون پلک زدن در چشمان یکدیگر نگاه کنید. پی از آن هرکدام از خاطرات خوش دوران گذشته خود حرف بزنید، بعد خانم چند خصوصیت مثبت شوهر را به او بگویید و آقا نیز خصوصیات مثبت همسرش را برای او بازگو کند و در پایان هر کدام به دیگری بگوید که دوستش دارد و از بودن با او خوشحال است.

 

تکلیف روز دوم: صمیمیت عاطفی

به همسرتان بگویید چه رفتارهایی نشان دهنده این است که او شما را دوست دارد؟ (این اظهار نظر هم از طرف مرد و هم از طرف زن باید صورت گیرد).

برای رفع مشکلات زندگی زناشویی که در آن یکی یا هر دو زوجین دچار فراموشی شده و از یاد برده که در قبال زندگی مشترک خود چه مسئولیتهای مهمی دارد، یادآوری تمام اصول فراموش شده برای تجدید حیات آن زندگی بسیار موثر خواهد بود.

 

تکلیف روز سوم: صمیمیت ارتباطی

وقتی تو با من حرف میزنی چه علایمی از طرز نشستن، حالت چهره، نوع گوش دادن و کلام تو می تواند نشان دهد که تو با من صمیمی هستی. (این اظهار نظر هم از طرف مرد و هم از طرف زن باید صورت گیرد).

 

تکلیف روز چهارم: صمیمیت اجتماعی- تفریحی(فعالیت اوقات فراغت و دوستان)
عاشقانه

چه فعالیتها و مراسمی وجود دارد که هر دو خوشحال می شویم در آن با یکدیگر شرکت کنیم

چه فعالیتهایی وجود دارد که ما هرکدام به طور جداگانه ای به ان علاقمند هستیم؟

حال چه تصمیمی می توانیم راجع به دو نوع فعالیت داشته باشیم؟

از میان دوستان ما،  کدام یک از انها مورد تفواق هر دوی ما برای  معاشرت و رفت و آمد هستند؟

کدام یک از دوستان ما هستند که دیگری علاقه ای به معاشرت با او ندارد؟

حال چه تصمیمی می توانیم راجع به این افراد و معاشرت با انها داشته باشیم؟

(این اظهار نظر هم از طرف مرد و هم از طرف زن باید صورت گیرد).

 

تکلیف روز پنجم: صمیمیت معنوی

من و تو چه شباهتهایی در اعتقادات مذهبی و ارزشهای اخلاقی همدیگر داریم؟

من و تو چه تفاوتهایی در اعتقادات مذهبی و ارزشهای اخلاقی همدیگر داریم؟

حال با این تفاوتهای خود چه کنیم تا به صمیمیت ما آسیب نزند؟

 

تکلیف روز ششم: صمیمیت جنسی

من و تو چه اطلاعاتی در مورد نیازهای جنسی همدیگر داریم؟

ما چگونه می توانیم اطلاعات بیشتری در مورد صمیمیت جنسی مان را به دست آوریم؟

به نظر می رسد که طی کردن این مراحل چند روز پشت سر هم و یادآوری مجدد آنها در رابطه با همسر کمک می کند که زوجین، دوباره زندگی مشترک، همسر و مسایل مربوط به آن را مورد توجه قرار داده و آنچه را فراموش کرده اند دوباره به خاطر آورند.

اگر باور نمی کنید، امتحان کنید.

مریم عطاریان

بخش خانواده ایرانی تبیان

مقالات مرتبط:

رفاقت آزاد بین زن و مرد

پول خوشمزه ی شوهر

گاوصندوق خصوصی در زندگی مشترک 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه