«هزینه‌های سنگین برگزاری جشن عروسی در ایران، زوج ها را به دوران طولانی عقد و نامزدی محکوم می‌کند و همچنین زمینه ساز بحران‌های اجتماعی است.»

 

به گزارش جام نیوز، مدتی پیش روزنامه انگلیسی "گاردین" (Guardian) در گزارشی نوشته بود: «مراسم عروسی در ایران، خانواده‌هایی را که تمکن مالی کمتری دارند به دام خریداران کلیه و نزول‌خورها می‌اندازد.»

 

این روزنامه افزوده بود: «هزینه‌های سنگین برگزاری جشن عروسی در ایران، زوج ها را به دوران طولانی عقد و نامزدی محکوم می‌کند و همچنین زمینه ساز بحران‌های اجتماعی است.»

 

 

به‌تازگی بی بی سی (BBC) رسانه دولتی انگلیس هم در گزارشی راجع به مخارج کمرشکن برگزاری مراسم عروسی در ایران، از "کاهش چشمگیر آمار ازدواج" به دلیل یادشده خبر می‌دهد.

 

وب‌سایت بی بی سی با استناد به نتایج تحقیق دفتر آسیب های اجتماعی دانشگاه شهید بهشتی،  می نویسد: «ملاحظات مالی باعث کاهش هفتاد درصدی در تمایل جوانان به ازدواج شده است. رسانه‌های ایران مدتی است که از عروسی‌های پرزرق‌و‌برق و تجملی خبر می دهند که بین صد میلیون تا یک میلیارد تومان هزینه دارد... به نظر می رسد در ایران تمایل به گستردگی و عظمت هرچه بیشتر مراسم عروسی روزبروز بیشتر می‌شود.»

 

 

کلیه‌فروشی برای تأمین هزینه‌های عروسی! - تصویر 1

 

 

مادی‌گرا نباشید تا از زندگی مشترک لذت ببرید

 

این منبع همچنین به تأثیر نوع نگاه زوجین در کیفیت زندگی زناشویی آنان پرداخته است.

به گزارش بی بی سی، در سال ۲۰۱۱ پروفسور "جیسون کرول" (استاد دانشگاه بریگم یانگ در ایالت یوتای امریکا) در تحقیقی به این موضوع پرداخت که آیا اختلاف یک زوج در نگاه مادی‌گرایانه، به کیفیت زناشویی لطمه می زند یا خود مادی‌گرایی به این رابطه آسیب می زند؟

 

نتیجه این بود که هم زن و هم شوهری که نگاه مادی به زندگی دارند -در مقایسه با آن‎ها که ندارند- کیفیت رابطه‌شان در تمام جنبه‌های یک رابطه پایین‌تر است. آن‌ها رضایتشان از زندگی پایین است، دیگران برایشان کمتر اهمیت دارند، خودشیفته‌تر هستند، در رابطه مهارت زیادی ندارند و تعامل منفی بیشتری با هم دارند.

 

و نتیجه دیگر این بود که حتی اگر یکی از طرفین (فرقی نمی‌کند زن یا شوهر) نگاهی مادی به زندگی داشته باشد، کیفیت رابطه و رضایت از زندگی ب�� نسبت زن و شوهرهای غیرمادی پایین‌تر است.

 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه