چگونه برای سفرخانوادگی آماده شوید؟ از الان برنامه سفر را مشخص کنید، شب عید دیر است. از چند هفته قبل، همه جا پر شده از تبلیغات سفرهای نوروزی. بهتر است از همین حالا بنشینیم برنامه ریزی کنیم و برای خودمان چرتکه بیندازیم؛ اغلب، خوشی سفر قطعی است، اما خوشی پس از سفر است که ممکن است نباشد! یادتان باشد عجله نکنید، شما غیر از دوهفته تعطیلات، یکسال وقت دارید، سفرکنید. فرآوری:ه. منفرد-بخش خانواده ایرانی تبیان. از الان برنامه یک سفر خانوادگی را مشخص کنید، شب عیددیر است. وقتی می خواهید با خانواده به ...

چگونه برای سفرخانوادگی آماده شوید؟

از الان برنامه سفر را مشخص كنید، شب عید دیر است

از چند هفته قبل، همه جا پر شده از تبلیغات سفرهای نوروزی. بهتر است از همین حالا بنشینیم برنامه ریزی كنیم و برای خودمان چرتكه بیندازیم؛ اغلب، خوشی سفر قطعی است، اما خوشی پس از سفر است كه ممكن است نباشد! یادتان باشد عجله نکنید، شما غیر از دوهفته تعطیلات، یکسال وقت دارید، سفرکنید.

فرآوری:ه. منفرد-بخش خانواده ایرانی تبیان
سفرهای نوروزی

از الان برنامه یک سفر خانوادگی را مشخص كنید، شب عیددیر است. وقتی می خواهید با خانواده به سفر بروید، مطمئنا باید همه چیز حساب شده باشد. اگر سفری كه دلتان می خواهد بروید هزینه بر است شاید بتوانید از الان و با صرفه جویی در هزینه هایتان مبلغ بیشتری برای سفرتان كنار بگذارید. از طرفی هرچه به نوروز نزدیك تر بشویم همه چیز به ویژه اسباب سفر گران تر خواهد شد. غیراز این، در انتخاب مقصد باید دقت كرد. شهر هایی كه به طور سنتی مقصد گردش های نوروزی هستند، قطعا، شلوغ می شوند و گران ترین سفر را هم برای شما رقم خواهند زد. با این حساب، در مقابل وقت و هزینه زیادی كه صرف می كنید، آنطور كه باید به شما خوش نمی گذرد. شلوغی جاده ها، شلوغی رستوران ها و حتی شلوغی طبیعت این مناطق كلافه تان خواهد كرد.

فروردین ماه جیب تان خالی نماند

قبل از سفر از سالم بودن هر وسیله ای مطمئن شوید؛ از سلامت ماشین گرفته تا فلاسك چای كه همراه می برید. خراب شدن هر وسیله ای در راه، اضافه خرج زیادی برایتان به بار می آورد

پولی كه برای سفرتان كنار گذاشته اید را در یك كارت بانكی جداگانه بریزید تا خیالتان از بابت باقی ماندن مقداری پول برای 2هفته باقیمانده ماه راحت باشد. سفر جمعی را هم باید در نوروز در اولویت گذاشت؛ جدای از اینكه این ایام به همان اندازه كه برای سفر تعیین شده، برای دید و بازدید و صله رحم هم هست، سفر جمعی می تواند بسیاری از هزینه ها را كاهش بدهد. خورد و خوراك مشخص ترین حسن سفر گروهی است. ضمن اینكه استفاده از تجربه سفرهای قبلی همراهان، گزینه های بهتر و اقتصادی تری برای مسیریابی و اتراق كردن خواهد داد. از طرفی با سفر دسته جمعی، امكان استفاده از خدمات چارتر و تخفیف های گروهی را هم دارید. در این موقعیت، می توانید خدمات مورد نیاز برای سفر را تقسیم كنید.

از یک  سفر توقع تان بالا نباشد

اولین قدم این است كه بدانیم چرا و به كجا می خواهیم سفر كنیم. هر كس ممكن است هدف خاصی از سفر داشته باشد. زیارت، هیجان، عوض شدن حال و هوا، كسب تجربه، آرامش و...؛ وقتی هدفمان از سفر برای خودمان مشخص باشد خیلی راحت می توانیم جزئیات سفرمان را مشخص و مسیرها را انتخاب كنیم و از دغدغه های بی علت در سفر دور باشیم. هر چند، در الگوهای كلیشه ای سفر به ما اینطور القا می شود كه از خیر هیچ چیز نباید گذشت و همه چیز باید بی كم و كاست و به هر قیمتی عملی بشود چون ما به سفر رفته ایم كه به ما خوش بگذرد و ممكن است این موقعیت دیگر تكرار نشود.

چه چیزهایی ببریم؟

بسته به نوع سفر، به همراه داشتن چند وسیله می تواند مقدار زیادی از هزینه های شما را كاهش دهد. چادر مسافرتی و چراغ خوراك پزی نخستین چیزهایی هستند كه به ذهنمان می رسند اما به همراه داشتن لباس گرم و خنك، عینك آفتابی و كیف و كفش راحت و مطمئن هم خیلی مهم است و هزینه های اضافی احتمالی را كاهش می دهد. ضمنا، دارو ها، دستگاه فشارسنج، تست قندخون و وسایل بچه ها مخصوصا اگر كودك نوپایی دارید را فراموش نكنید.

شهرهای اطراف را فراموش نکنید

اگر سفری كه دلتان می خواهد بروید هزینه بر است شاید بتوانید از الان و با صرفه جویی در هزینه هایتان مبلغ بیشتری برای سفرتان كنار بگذارید. از طرفی هرچه به نوروز نزدیك تر می شویم همه چیز به ویژه اسباب سفر گران تر خواهد شد

شاید بد نباشد به جای سفرهای شهری و اقامت در هتل و مسافرخانه و رفتن به رستوران به فكر یك سفر طبیعت گردی باشید. در سفر طبیعت گردی همراه شدن با تور یا یك راهنمای آشنا به منطقه بسیار مهم است. تورهای طبیعت گردی با توجه به لذتی كه به ما می دهند در مقابل تورهای سفرهای شهری یا خارج از كشور هزینه كمتری دارند.

البته اگر بدون برنامه و شناسایی یك محل، عازم شهر و مكانی نا شناس شوید، نه تنها استرس بلكه مخارج شما هم بیشتر می شود و خانواده از سفر لذتی نخواهند برد. الان فرصت خوبی است كه سر حوصله به جست وجو و كسب اطلاعات درباره مقصدتان بپردازید.

امنیت خودتان را تأمین كنید

قبل از سفر از سالم بودن هر وسیله ای مطمئن شوید؛ از سلامت ماشین گرفته تا فلاسك چای كه همراه می برید. خراب شدن هر وسیله ای در راه، اضافه خرج زیادی برایتان به بار می آورد. جدای از اینكه زمان را هم از شما می گیرد. ضمن اینكه امنیت یكی از مهم ترین ملزومات سفر است و نمی شود برای ارزان سفر كردن، آن را به خطر انداخت. جدای از مواردی كه همیشه و در مواقع عادی رعایت می كنید، برای امنیت تان در سفرهای نوروزی برنامه داشته باشید. خراب شدن ماشین، گم شدن یا دزدیده شدن وسایل، بیماری و حوادث ریز و درشت می توانند جدا از اینكه لذت سفر را از شما بگیرند، هزینه زیادی بر دوش شما بگذارند.منبع: همشهری

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه