نقاط داغ همسرتان کجاست؟

 نقاط داغ همسرتان کجاست؟


گاهی اوقات یک اتفاق یا یک چیز ظاهراً جزئی، ایجاد عصبانیتی شدید در زن یا شوهر می کند. علت آن چیست؟

مرد عصبانی

نقطه داغ!
تجارب قبلی و باورهای گذشته افراد به شدت بر زندگی حال آنها تأثیر می گذارند و روابط فعلی شان را تحت الشعاع قرار می دهند. گاهی اوقات یک اتفاق به ظاهر جزئی، «نقطه داغی» را فعال می کند.
چهار باور وجود دارند که در دوران کودکی شکل می گیرند و تمام روابط بعدی در بزرگسالی را در خود جای می دهند. این چهار باور را به تفصیل برای شما شرح می دهیم:


یک: باورهای مرتبط با زندگی و دنیا
نگاه امروزتان به دنیا برداشت و تصور شما از دنیا و زندگی در دوران کودکی تان و «حال و هوای احساسی» حاکم بر خانواده پدری شما بستگی دارد. هر وقت خاطرات تلخ گذشته زنده شوند، یا چیزی را از دست بدهید که به نظر شما لازمه زندگی شادمانه است، نقاط داغ شما فعال خواهد شد.


دو: باورهای مرتبط با جنسیت و روابط
نگرشی که در دوران کودکی تان در مورد نقش های مردانه و زنانه و روابط صمیمی، درونی کرده اید، تأثیر بسزایی بر روابط حال حاضر شما می گذارند. این نگرش، نقش مهمی در ایجاد نقاط داغ بازی می کنند.
روانشناسان معتقدند که همه انسانها «خطوط هدایتگر جنسیتی» دارند. این خطوط باورها و انتظارات کلی و ناهشیارانه ما درباره زن و مرد است. ریشه این باورها و انتظارات هم برداشت هایی است که در دوران کودکی راجع به زن و مردهای اطراف خود، به ویژه راجع به پدر و مادرمان داشته ایم. در ضمن، باورهایی نیز در مورد روابط پیدا می کنیم که به آنها «تصورات رابطه ای» می گویند. ریشه این باورها برداشت ما از رابطه زناشویی پدر و مادر و اطرافیانمان است.

نقاط داغ شایع در این خصوص عبارتند از: رفتارهایی که شما را به یاد صفات ناخوشایند والدینتان می اندازندیا ضعف همسرتان در مقایسه با پدر و مادر شما (او کجا مادرم کجا!!) ، تکرار جنبه ای منفی از رابطه پدر و مادرتان در رابطه زناشویی شما (پدر و مادرم هیچ وقت بگو مگو نمی کردند چرا ما دائماً بحث می کنیم؟).

وقتی شما و همسرتان با نقاط داغ «خود» و «طرف مقابل» آشنا شوید، می توانید به جای عصبانی شدن، انتخاب های بهتری کنید

سه: باورهای شما در مورد جایگاهتان در دنیا
نظر شما درباره جایگاهتان در دنیا به نقشی که در خانواده پدری داشته اید بستگی دارد. نقاط داغ این حوزه عبارتند از: ایفای نقشی شبیه نقش نامطلوبی که در دوران کودکی بازی می کرده اید؛ یا ایفا نکردن نقشی که جزء نقش های خوشایند دوران کودکی شما بوده است (من در خانه پدرم، ستاره بودم!)


چهار: نظام ارزشی شما
ارزش هایی که از دوران کودکی به دنبال آن ها بوده اید هم خیلی مهم هستند و برخی از نقاط داغ شما را می سازند.

امام سجاد علیه السلام  می فرمایند: «هرگاه در خود نعمتی یافتی که شادمانت می کند، بدان که پدرت برای تو ریشه آن نعمت است .»(تحف العقول، ص 263)
نکته حساس در مورد ارزش های پدر و مادرتان این است که یا ارزش های آن ها را پذیرفته اید یا به نشانه استقلال، ارزش های آن ها را رد کرده و نقطه مقابل آن ها را پذیرفته ��ید. برای مثال، اگر نظم و انضباط در خانواده پدری شما یک ارزش بوده است، شما یا خانه و زندگی خود را مرتب و منظم نگه می دارید یا این ارزش را نمی پذیرید و شلخته می شوید. به هرحال، هر گاه قضیه نظم در رابطه شما مطرح شود، چون نقاط داغ شماست می تواند مایه عصبانیت یا سایر هیجانات شود. ارزش های دیگری که نقاط داغ را توجیه می کنند عبارتند از صداقت، مسئولیت پذیری، پیشرفت، سر و وضع و ارزش های اختصاصی تر مثل ورزش، سیاست و دین.


چگونه نقاط داغ را کنترل کنیم؟
وقتی شما و همسرتان با نقاط داغ «خود» و «طرف مقابل» آشنا شوید، می توانید به جای عصبانی شدن، انتخاب های بهتری کنید.

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند: «هرگاه خواستی کاری انجام دهی، به سرانجام آن بیندیش! اگر مایه رشد بود آن را انجام بده و اگر مایه فساد و تباهی بود آن را رها کن! » (مفاتیح الحیات - قرب الاسناد  ص 32)
همچنین می توانید ریشه مشکلات تان را بیابید. با شناخت نقاط داغ خود و طرف مقابل می توانید گذشته را با حال قاطی نکرده و در مورد مشکلات افراط نکنید زیرا هر فردی می تواند با شناخت بهتر خود، اسیر نقاط داغ نشود! در این مسیر، صبور باشیم و این فرمایش پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله را یادمان باشد که «هر که ساعتی بر خضوع یادگیری شکیبایی نورزد، همواره در خواری جهل باقی بماند .» (عوالی اللئالی،ج1،ص285)

 

ف. رادفر-کارشناس مشاوره و خانواده تبیان
بخش خانواده ایرانی تبیان


منابع و مآخذ:
1- تحف العقول. حرانی
2- مفاتیح الحیات. جوادی آملی
3- عوالی الئالی. ابن ابی جمهور
4- مدیریت عصبانیت برای خانواده ها. فیروزبخت

 

مطالب مرتبط:
گرم وعاشقانه حتی باوجود نفر سوم
دو شاهراه به قلب همسرتان
خطر، نقطه حساس زنانه و مردانه
ازت راضی ام با تمام اختلافاتمان
برخورد با همسر قهرقرو

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه