مرزی بین خانواده تو و شریک زندگی ات. مرزها همیشه می گویند که از حریم مشخص شده، عبور نکنید و یکی از اشتباهات رایج بعد از ازدواج این است که بخواهید به عنوان یک فرد تازه وارد، حریم خصوصی خانواده همسر را شکسته و به عبارت دیگر بخواهید فاصله ها را از بین ببرید. این تفکر در ادامه دردسرها و سوء تفاهم هایی را ایجاد می کند. فرآوری:ه. منفرد-بخش خانواده ایرانی تبیان. یکی از این حوزه ها و مرزهای زندگی بعد از ازدواج، روابط شخصی افراد با خانواده و پدر و مادر خودشان است. حوزه روابط شخصی فرد با پدر و ماد ...

مرزی بین خانواده تو  و شریک زندگی ات

مرزها همیشه می گویند که از حریم مشخص شده، عبور نکنید و یکی از اشتباهات رایج بعد از ازدواج این است که بخواهید به عنوان یک فرد تازه وارد، حریم خصوصی خانواده همسر را شکسته و به عبارت دیگر بخواهید فاصله ها را از بین ببرید. این تفکر در ادامه دردسرها و سوء تفاهم هایی را ایجاد می کند.

فرآوری:ه. منفرد-بخش خانواده ایرانی تبیان
عشق

یکی از این حوزه ها و مرزهای زندگی بعد از ازدواج، روابط شخصی افراد با خانواده و پدر و مادر خودشان است. حوزه روابط شخصی فرد با پدر و مادر و خانواده اش حیطه ای است که بیشتر افراد دوست دارند خصوصی بماند و حتی همسرشان هم وارد این روابط بین فردی نشود اما از آنجا که رابطه میان زن و شوهر با دیگر روابط متفاوت است و نمی توان به راحتی رابطه های دیگر حوزه های مختلف آن را از یکدیگر جدا کرد، در این مطلب سعی کرده ایم ریزه کاری ها و حدود دخالت زن و شوهرها را در روابط خانوادگی همسرشان بررسی کنیم.

آیا مرزها را مشخص کرده اید؟

آنچه که در رابطه شما و آنها اهمیت زیادی دارد، دوست داشتن همدیگر نیست، بلکه احترام گذاشتن به یکدیگر است. مهم این است که به تفکر و احساسشان احترام بگذارید

مرزهای شخصی خود را در رفتارها و صحبت ها از حوزه های خصوصی و خانوادگی جدا کنید؛ سعی کنید عروس یا داماد  صمیمی و خوبی باشید و حوزه خانوادگی آنها را به رسمیت بشناسید؛ مثلا ممکن است مشکلی مالی در خانواده همسرتان به وجود آمده باشد. چ��ین موردی مصداق مشخص حوزه خصوصی در خانواده است و شما با رفتاری منطقی و معقول می توانید تا وقتی از شما خواسته نشده خود را از درگیر شدن در این مسئله کنار بکشید درحالی که در نقطه مقابل، ممکن است با رفتاری غیرمنطقی علاوه بر اینکه همسرتان و خانواده اش را سرافکنده کنید و تحت فشار بگذارید خودتان را هم درگیر این مشکلات کنید.

نظر ندهید تا وقتی نظرتان را بخواهند

بسیاری از مواقع پیش می آید که مشکلی در خانواده همسرتان پیش می آید و شما به نوعی از آن باخبر می شوید. در این هنگام یک میل سرکش غیراخلاقی نامناسب در همه ما وجود دارد که دائما در پی این هستیم که اطلاعات بیشتری از مسئله به دست بیاوریم. این دقیقا همان جایی است که شما ممکن است مرزهای انسانیت و رفتار اخلاقی را فدای کنجکاوی خود کنید. رفتار درست اما این است که یک نفس عمیق بکشید، با خودتان روراست باشید و به قسمت کنجکاو ذهن تان یادآوری کنید که تا وقتی از شما نظری خواسته نشده، این مسئله هیچ ارتباطی به شما ندارد و قرار نیست شما همه چیز را بدانید. در مشکلات همراه باشید.

بی توجهی نکنید

دقت داشته باشید که عدم دخالت و کنجکاوی نکردن باعث بی توجهی و کوتاهی شما در کمک به همسرتان و خانواده اش برای حل این مشکل نشود. دقت کنید وظیفه شما در جایگاه همسر این است که به میزانی که اطلاعات به شما داده می شود و شما از مشکل باخبر می شوید در کمک به حل آن و مدیریت مشکلات همراه و پای کار باشید. یکی از بهترین کارها در چنین موقعیتی این است که در نخستین فرصت، صادقانه و دوستانه با همسرتان صحبت کنید؛ مثلا می توانید به او بگویید: «عزیزم، ظاهرا در خانواده تو مشکلی پیش آمده که باعث ناراحتی تو و خانواده شده. من دوست ندارم در این مورد دخالت بیجا کنم و باری روی بارهاتون باشم، اما این آمادگی رو دارم که به هر میزان که لازم باشه و تو تشخیص بدی، هر کاری که از دستم بربیاد برای حل مشکل شما انجام بدم».

لطفا رازدار باشید

مرزهای شخصی خود را در رفتارها و صحبت ها از حوزه های خصوصی و خانوادگی جدا کنید؛ سعی کنید عروس یا داماد صمیمی و خوبی باشید و حوزه خانوادگی آنها را به رسمیت بشناسید

بسیاری از زوج ها وقتی با هم آشنا می شوند برای اینکه به هم نزدیک تر شوند، هر چه در زندگی شان گذشته و می گذرد را با هم در میان می گذارند. آنها حتی حرف هایی که خانواده هایشان در مورد شریک آینده زندگی شان می زنند را به او انتقال می دهند و با این کار دیدگاهی منفی نسبت به خانواده خود را در نامزد و بعدها همسرشان ایجاد می کنند.
از طرف دیگر، بسیاری از زوج ها همه رازهای خانوادگی هم را با یکدیگر در میان می گذارند و از اشتباهاتی که اعضای خانواده شان کرده یا می کنند با هم صحبت می کنند و از این طریق، ذهنیت طرف مقابل را پیش از آنکه خودش وارد ارتباط شود شکل می دهند. کاش شما هم از ابتدا چنین اشتباه هایی را مرتکب نمی شدید. اما هنوز هم دیر نشده. سعی کنید از این به بعد مرزهای میان خانواده و شریک زندگی تان را خودتان بسازید.

مرز باریک دخالت کردن

گاهی اوقات پیش می آید که دلخوری یا اختلافی میان همسرتان و خانواده اش به وجود می آید؛ مثلا ممکن است مادر همسرتان از او ناراحتی داشته باشد یا حتی کدورتی بین آنها به وجود آمده باشد. بهترین رفتاری که شما در چنین موقعیتی می توانید از خود بروز دهید همراهی و همدلی با همسرتان و مشورت دادن به او و در عین حال پرهیز از هرگونه دخالت مستقیم در رفتار دوطرفه میان او و خانواده اش است. تجربه نشان داده در چنین مواردی دلخوری و کدورت میان مادر و فرزند پس از چندی برطرف می شود و آنچه می ماند سوء تفاهمی است که نسبت به عروس یا داماد خانواده به وجود می آید.

به آنها احترام بگذار

آنچه که در رابطه شما و آنها اهمیت زیادی دارد، دوست داشتن همدیگر نیست، بلکه احترام گذاشتن به یکدیگر است. مهم نیست که شما دلتنگ آنها شوید، به اندازه خودشان در شادی هایشان خوشحال باشید و یا از ناراحتی هایشان ناراحت. بلکه مهم این است که به تفکر و احساسشان احترام بگذارید. پس به جای اینکه احساساتتان را به سمت شان هل دهید و بخواهید مثل یکی از اعضای قدیمی خانواده شان رفتار کنید، اول احترام را در این رابطه بنا کنید و بعد اگر توانستید و شرایط به شما اجازه داد با آنها صمیمی شوید.منابع:
همشهری- همشهری تندرستی

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه