در خانواده هایی که والدین یکدیگر را تایید نمی کنند و تفاهم و دوستی بین آنها دیده نمی شود، احتمال دو دستگی افراد خانواده و یار کشی علیه یکدیگر وجود دارد.

مادر و دختر علیه پدر 


در خانواده هایی که والدین یکدیگر را تایید نمی کنند و تفاهم و دوستی بین آنها دیده نمی شود، احتمال دو دستگی افراد خانواده و یار کشی علیه یکدیگر وجود دارد.

سوال از خدا

وقتی اختلاف و ستیزه بین زن و شوهر زیاد می شود بچه ها موضع گیری می کنند و بیشتر به سمت مادر سوق داده می شوند (یک دلیل آن هم این است که مادر بیشتر احساس ضعف می کند و به طور نامحسوس و غیر مستقیم به این یارکشی کمک می کند) اما گاهی هم یار کشی به این صورت است که فرزند دختر به سمت مادر و فرزند پسر به سمت پدر می رود. اما یار کشی  و ائتلاف علیه یکی از والدین به هر شکلی که صورت بگیرد به ضرر همه ی افراد خانواده خواهد بود و همه را درگیر خواهد کرد.همین شرایط باعث می شود این خانواده برای دعوا و ستیزه مستعد تر شود. یعنی همانطور که اختلافات باعث موضع گیری و یار کشی می شود همین موضع گیری و یارکشی هم دامنه ی اختلافات را وسیعتر می کند و مشکلات اخلاقی را تشدید می کند. وقتی اعضای خانواده طرف پدر یا مادر را می گیرند و از او علیه دیگری حمایت می کنند، والد دیگر بر خشونت خود خواهد افزود چرا که چنین شرایطی خود تحریک کننده ی احساس خشم و تنهایی و عدم درک شدن از سوی دیگران است. اگر همسران از ابتدای زندگی نسبت به نقطه نظرات یکدیگر بی تفاوت باشند و هر کدام بخواهند راه خود را بروند این دو دستگی در خانواده آنها اتفاق خواهد افتاد. اگر در خانواده ای اختلاف بین همسران روز به روز افزایش پیدا کند تا جایی که دو دستگی و شکاف ایجاد شود از این خانواده دیگر نباید رفتارهای یک خانواده سالم را انتظار داشت .

یارکشی در خانواده بیش از هر چیزی نشانه ی این است که همسران نمی خواهند یکدیگر را درک کنند. آنها نسبت به هم بدبین شده اند و از درک و تفاهم یکدیگر قطع امید کرده اند.

اگر شرایط به اینجا برسد باید به همسران توصیه کرد که تا می توانند از ایجاد ستیزهای کوچک با موضوعات بی اهمیت خودداری کنند. این همسران باید کم کم تمرین کنند که با همان اختلاف نظرها و رنجش هایی که از هم دارند، تمرین کنند چگونه برخوردهای تنش زا را کاهش دهند. کسانی هم که طرف مشورت این افراد قرار می گیرند باید سعی کنند نگاه این افراد را نسبت به هم بهتر کنند. از این همسران نباید انتظار داشت که با هم به تفاهم برسند و احساساتشان نسبت به هم به یکباره اصلاح شود اما باید سعی کرد تا طرفین را دائما به دوستی و تفاهم دعوت نمود و آنها را متوجه نکات مثبت اخلاقی و رفتاری یکدیگر کرد. به هیچ وجه نباید از یکی ��ز والدین را تایید و طرف دیگر را محکوم نمود. این کار نه تنها به لحاظ شرعی و اخلاقی بلکه به لحاظ مصلحت خانواده نیز کار نادرستی است. تایید یکی از والدین و رد دیگری به بیشتر شدن شکاف در خانواده منجر می شود نه به اصلاح رفتار والد یا والده محکوم شده. باید همواره دست به عصا بود و از ایجاد اختلافات شدیدتر و پیش آمد دعواهای مکرر در بینشان جلوگیری نمود و به آنها یاد داد که با یکدیگر مدارا کنند و به خاطر آرامش خود و فرزندانشان سعی کنند بیشتر گذشت کنند.

یارکشی های زن و شوهری

البته این نکته نیز قابل ذکر است که چنین رفتارهایی در بین برخی از همسران تبدیل یه یک عادت شده است و اوضاع آن طور که به نظر می رسد وخیم نیست بلکه چنین عکس العملهایی در برخی خانواده ها اگر چه بسیار ناراحت کننده است اما نشان دهنده ی اوج اختلافات نیست. بنابراین با کمی تمرین و کسب مهارت خویشتنداری و عدم دخالت فرزندان در روابط والدین می توان از کدورت موجود در خانواده کاست. در آخر شایسته است دو تذکر را یاد آوری کنیم.

  تذکر اول به همسران جوان تا لجبازی با همدیگر را مسئله ی کم اهمیتی ندانند. گاهی همسران جوان سر هر چیز بی ارزشی با هم ستیزه می کنند و به این توجه ندارند که همین ستیزه ها می تواند در آینده ی نه چندان دوری تبدیل به یک شکاف خانوادگی بزرگ شود. برخی آقایان که عادت دارند همسران خود را در تصمیم گیری ها نادیده بگیرند و نظراتشان را به حساب نیاورند هر چند همسرشان را ضعیف حساب کنند باید به نیروی همین فرزندان کوچک که بعد ها در جبهه ی مادرشان قرار خواهند گرفت و لشکری بزرگ را خواهند ساخت توجه کند و بدانند که از اکنون با رفتار خودسرانه تخم تفرقه را می کارند.

تذکر دوم به والدینی که به آرامش و امنیت خانواده اهمیت نمی دهند و همواره با دعواهای بی اهمیت کام فرزندانشان را تلخ می کنند ، اینها باید بدانند که این شکاف و دودستگی در خانواده نهایتا به سرد شدن فرزندان و فرار آنها از کانون خانواده به بیرون می شود. بنابراین به خاطر حفظ آرامش در خانواده باید خویشتنداری و مدارا را بیشتر تمرین نمود.

 

انسیه نوش آبادی

بخش خانواده ایرانی تبیان


مطالب مرتبط:

یادت نره دوستم داری

وقتی تفاهم کمیاب می شود

درد زایمان همراه با آقایون

رفاقت آزاد بین زن و مرد

پول خوشمزه ی شوهر  

ریشه دعوا کجاست

دفتری برای تجربه های مشترک

عشق و دعوا ،مسئله این است!

لحظات زن وشوهری

دلنوازی های زنانه

 

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه