اگر نتوانید با زبان عشقش با او صحبت کنید، فکر می کند که دوستش ندارید.

امام علی علیه السلام فرمودند:خوش اخلاقى  روزى  ها را زیاد مى کند و میان  دوستان  انس  و الفت  پدید مى آورد.

 

به گزارش سرویس خانواده جام نیوز، هر کسی با زبان خودش به دیگری می گوید دوستت دارم . اگر می خواهیم طرف مقابل بفهمد که دوستش داریم باید زبان عشقِ او را بفهمیم و با آن زبان ، با او صحبت کنیم. مثلا مردی تعجب می کند از این که همسرش می گوید احساس می کنم دوستم نداری! در حالی که هر روز به خانمش می گوید دوستت دارم! مسئله این است که زبان عشق همسرش خدمات است ( اگر می گوید مرا دوست دارد کاری برایم انجام خواهد داد)

 

هر پنج زبان اهمیت دارد. اما بعضی از زبان ها برای بعضی افراد اهمیت بیشتری دارد. برای آن که بدانید زبان عشق هر کسی کدام است باید با او صحبت کرد و نظرات او را بررسی کرد، تا زبان عشق اصلی او را دانست و اگر نتوانید با زبان عشقش با او صحبت کنید، فکر می کند که دوستش ندارید.1. واژه های تأییدی

یکی از راه های بیان عشق، گفتن واژه های تاییدی است. همه از شنیدن واژه های تاییدی لذت می برند : "تو چه قدر زیبایی ، لباسی که پوشیدی چه قدر بهت میاد " اما چطور می توانیم این مهارت را کسب و افزایش دهیم؟ اگر می خواهیم به ما عشق بورزند و همه این کار را بکنند ، اولین قدم این است که عشقِ خود را به دیگران بیان کنیم.

 

از پدر و مادرشروع کنید

به آن ها بگویید من بخاطر همه کارهایی که در سال های گذشته برایم انجام داده اید متشکرم و دوستتان دارم. واژه های تاییدی قدردانی حقیقی از دیگران و ارزش های آن هاست. حقیقت این است که عشق ،عشق می آفریند. اگر بتوانیم یاد بگیریم که به والدینمان به وسیله قدردانی از آن ها عشق بورزیم خواهیم توانست به همسر و دوستان و همکاران هم عشق بورزیم و از آن ها قدردانی کنیم. لیستی از کارهایی که پدر و مادرتان برایتان انجام داده اند تهیه کنید و بخاطرشان از آن ها تشکر کنید.

 

واژه های قدردانی: بیان صمیمانه تشکر به خاطر بعضی کارهایی که جنبه خدمات دارند.

واژه های تشویق آمیز : بسیاری از استعدادهای ناب صرفا در اثر تشویق یک دوست، پرورش و بروز یافته اند. دوستی به شما می گوید : می خواهم وزنم را کم کنم. شما چه پاسخی به او می دهید؟ اگر بگویید " اگر وزنت را هم کم کنی دوباره اضافه وزن بر خواهد گشت " او را ناامید خواهد کرد. می توانید با گفتن این جمله او را تشویق کنید : " مطمئنم که موفق خواهی شد، برای این که تو هدف داری"

واژه های تحسین کننده: برای وادار کردن دیگران به کاری می شود از تحسین استفده کرد. واژه های تحسین آمیز برای افراد ، جایزه محسوب می شوند. همه ما نیاز داریم که کسی دستی به پشت ما زده بگوید: "این کارت خیلی خوب است. واقعا خوشم اومد".

اگر بخواهید به دیگران هدیه بدهید، مجبورید که نظر خود را نسبت به پول تغییر بدهید .پول برای خرج کردن و احساس آرامش است. ممکن است با خود بگویید من که برای خودم چیزی نمی خرم چرا باید برای دیگری کادو بخرم . باید بدانید که این طرز فکر کاملا غلط است. شما با این کار پولتان را در قلک عشق پس انداز می کنید

 

2. هدیه

هدیه دادن ، یکی از آسان ترین زبان های عشق است که می توان آن را یاد گرفت.هدیه دادن نشان دهنده عشق است. هدیه یک نشانه و یادگاری است.


شناخت تمایلات افراد

شما باید به حرف های مردم دقت کنید و به آن ها گوش دهید و بفهمید که آن ها از چ�� چیزهایی خوششان می آید. مردم همیشه از چیزهایی که خوششان می آید صحبت می کنند. در آغاز آشنایی ها ممکن است شما کنجکاو باشید تا بدانید فرد مقابل به چه چیزی علاقه دارد. نکند چیزی بخرید که مورد علاقه او نباشد و این دغدغه برای همه افرادی که تازه با هم آشنا شده اند وجود دارد. از نظر بعضی ها هدیه گران، نشان دهنده احساسات عمیق نسبت به طرفشان است. ولی برعکس عده ای هم کادوی گران را حتما نشانه عشق عمیق نمی دانند.

هدیه و پول

اگر بخواهید به دیگران هدیه بدهید، مجبورید که نظر خود را نسبت به پول تغییر بدهید .پول برای خرج کردن و احساس آرامش است. ممکن است با خود بگویید من که برای خودم چیزی نمی خرم چرا باید برای دیگری کادو بخرم . باید بدانید که این طرز فکر کاملا غلط است. شما با این کار پولتان را در قلک عشق پس انداز می کنید.

زبان عشق بعضی از مردم ، دریافت هدیه است و هدیه برای آن ها احساس عمیق در عشق ورزیدن ایجاد می کند. بهتر است در خرید هدیه زیاد حساب و کتاب نکنیم. اگر واقعا چیزی نظرتان را جلب کرد، آن را بخرید و به کسی که دوستش دارید بدهید. این هدیه نشان دهنده عشق شما به اوست. با دادن یک هدیه به همسرتان ، به او می گویید که تو را دوست دارم و به تو فکر می کنم.

در هدیه دادن به بچه ها باید به نکاتی توجه کرد:

- نباید توقع شان زیاد شود پس زیاد و به هر بهانه ای هدیه ندهید.

- هدیه باید متناسب با سن بچه ها باشد. مثلا تبلت یا تلفن همراه برای کودکان هدیه مناسبی است؟!

- هدیه متناسب با توانایی و وسع مالی خانواده باشد. اگر خانواده جهت خرید این هدیه برای فرزندشان به دردسر و تنگنا می افتند بهتر است این کار را انجام ندهند.

البته بدانید شما نمی توانید با این هدیه ها عشق واقعی به بچه هایتان بدهید. بعضی مواقع پدر و مادر آن قدر سرگرم گرفتاری های خودشان هستند که وقت کافی برای صحبت کردن با زبانی عاشقانه با فرزندانشان را ندارند و می خواهند با دادن هدیه های گران قیمت ، کوتاهی و غفلت خود را جبران کنند. وقتی به جای عشق ورزیدن صمیمانه و حقیقی ، هدیه های گران قیمتی می دهیم، بچه ها می فهمند که این هدیه ها تقلبی هستند.

 

3. سرویس دهی و خدمات

تمام ما توانایی ها و مهارت های معینی داریم. این ها می توانند در نشان دادن عشق به کار بروند. زندگی پر است از فرصت هایی که می توان از آن ها برای اظهار عشق به دیگران استفاده کرد و خدمتی انجام داد. مثلا شما می توانید علی رغم نبودن جا در پارکینگ به همکارتان کمک کنید تا ماشینش را در گوشه ای پارک کند. بردن مادر پیرتان برای خرید و پیگیری مراحل درمانش ، هر چند کاری جزئی به نظر می آید، اما نشانه عشق شما به اوست.

برای بعضی ها صحبت کردن با این زبان مشکل است. برای بعضی ها خدمت کردن به عنوان ابزار عشق ، زبان دشواریست. و فکر می کنند هر کسی باید نیاز خود را خودش برآورده کند. البته وقتی که فردی را وادار به کاری می کنید ، مثل این جمله که " اگه دوستم داری این کار رو باید برای من بکنی، اگر این کار را نکنی پشیمان خواهی شد." این زبان عشق نیست. این جمله ها با عشق بیگانه هستند. عشق می گوید: من تو را آن قدر دوست دارم که دوست دارم برایت کاری بکنم. به عبارت دیگر عشق واقعی اغلب خود را به شکل خدمت رسانی نشان می دهد. این بخشندگی آزادانه است، نه از روی ترس ، بلکه از روی اختیار.

 

ایران مطلب /2021

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه