خواص شگفت انگیز نماز بر اعضای بدن  نماز خواندن تنها غذای روح انسان نیست بلکه جسم انسانها را نیز تقویت می کند و آنها را در مبارزه با مشکلات روزمره یاری می دهد. 

خواص شگفت انگیز نماز بر اعضای بدن 
نیایش
نماز خواندن تنها غذای روح انسان نیست بلکه جسم انسانها را نیز تقویت می کند و آنها را در مبارزه با مشکلات روزمره یاری می دهد. 

نکاتی را استاد فلاح درباره اعمال عبادی متذکر میشوند که چکیده آنرا در این رهگذر میخوانید:
برخی از کارشناسان معتقدند نماز خواندن تنها غذای روح انسان نیست بلکه جسم انسانها را نیز تقویت می کند و آنها را در مبارزه با مشکلات روزمره یاری می دهد. وقتی چشمها در حالت نماز ثابت می ماند جریان فکر هم خود به خود آرام شده و در نتیجه تمرکز فکر افزایش می یابد . ثابت ماندن چشم باعث بهبود ضعف و نواقصی مانند نزدیک بینی می شود و به لحاظ روانی این حالت باعث افزایش مقاومت عصبی فرد شده و بی خوابی و افکار نا آرام را از انسان دور می کند.
ایستادن در حالت نماز باعث تقویت حالت تعادلی بدن شده و قسمت مرکزی مخچه که محل کنترل اعمال و حرکات ارادی است را تقویت می کند و این عمل باعث می شود فرد با صرف کمترین نیرو و انرژی به انجام صحیح حرکات بعدی بپردازد .
نماز قسمت فوقانی بدن را پرورش داده و ستون مهره ها را تقویت کرده و آن را در حالت مستقیم نگاه می دارد . تقویت احشاء و ماهیچه های شکم , حفظ  سلامت دستگاه گوارش و رفع یبوست مزمن و سوء هاضمه و بی اشتهایی از دیگر خواص نماز خواندن و رکوع در نماز است .
کارشناسان می گویند در حالت رکوع ماهیچه های اطراف ستون مهره ها منبسط می شود که در متعادل و آرام کردن سمپاتیک موثر است . مدت زمان خواندن ذکر رکوع نیز باعث تقویت عضلات صورت و گردن ساق پا و رانها می شود و به این ترتیب به جریان خون در قسمتهای مختلف بدن سرعت می بخشد .
تنظیم متابولیسم بدن و فراهم نمودن زمینه از بین رفتن اکثر بیماری ها از بدن , کمک به افزایش حالت استواری و استحکام مغز و بهبود ناراحتی های تناسلی و نارسایی های تخمدان از دیگر خواص رکوع در نماز است .
سجده همچنین ستون مهره های بدن را تقویت کرده و دردهای سیاتیک را آرام می کند. سجده علاوه بر از بین بردن یبوست و سوء هاضمه , پرده دیافراگم را تقویت کرده و به دفع مواد زاید بدن به دلیل فشرده شدن منطقه شکمی کمک می کند .
حالات سجده به واسطه باز شدن مهره ها از یکدیگر باعث کشیده شدن اعصابی که قسمتهای مختلف بدن را به مغز وصل می کند شده و این  اعصاب را در یک حالت تعادلی قرار می دهد که برای سلامت انسان بسیار حائز اهمیت است .
روشن است که نماز فلسفه خاص خود را دارد . نماز معراج مومن و مایه ی قرب به حق است و آن را باید فقط برای خداوند تعالی خواند و نه به انگزه فواید و آثاری از این دست, ولی آگاهی از این دست نظرات علمی نیز می تواند برای برخی مفید باشد .

قابل درگاه حی بی نیاز                          هیچ طاعت نیست بهتر از نماز         

               این عبادت مایه قرب خداست               مونس شب های تار انبیاست         

              این عبادت مایه غفران ماست               ناجی و کفاره عصیان ماست 

 

با توجه به اینکه در روز چهارشنبه به سر می بریم  چگونگی به جا آوردن نماز روز چهارشنبه را خدمتتان عرض مینماییم :
درباره نحوه خواندن نماز روز چهارشنبه در کتاب " جمال الأسبوع بکمال العمل المشروع " اثر مشهور سید بن طاووس آمده است که این نماز چهار رکعت است و شامل دو نماز دو رکعتی می باشد . در هر رکعتی بعد از سوره مبارکه حمد چهل مرتبه سوره شریفه کافرون خوانده میشود و در حدیث داریم برای کسانی که این نماز را به جا آورند ثواب آزاد کردن هزار اسیر مومن نوشته خواهد شد و همچنین قصری با شکوه در بهشت برایش بنا خواهد گردید .

 

التماس دعای فراوان ...

 

 

 • طرح مفتاح در مدارس کاشان اجرا می شودروز نوزدهم فروردین

 •  

  تهیه کننده : حامد عباسی
  کارشناس : استاد فلاح
  صدابرداری و تدوین : حامد جهانبخش


   

  نظرات بییندگان :

  بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

  مشاهده سایت نشونه