خانواده ایرانی «موبایل محور» شده است/ خطر حذف تعاملات خانوادگی. عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور با بیان اینکه «خانواده محوری» در ایران از بین رفته است گفت: امروزه با خانواده «موبایل محور» مواجهیم. به گزارش تبیان به نقل از خبرگزرای مهر ، سهیلا کوشا در کرسی آزاداندیشی «معرفت شناسی خانوادگی»، با بیان اینکه امروزه به دلیل گسترش زیاد فناوری، تهاجم فرهنگی به وسیله برنامه های رایانه ای و موبایل ها سرعت گرفته است، افزود: فرهنگ غرب و نوع زندگی غربی به راحتی میان تمام ملل و فرهنگ ها در حال رسوخ کردن اس ...

خانواده ایرانی «موبایل محور» شده است/ خطر حذف تعاملات خانوادگی

 
title

عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور با بیان اینکه «خانواده محوری» در ایران از بین رفته است گفت: امروزه با خانواده «موبایل محور» مواجهیم.

به گزارش تبیان به نقل از خبرگزرای مهر ، سهیلا کوشا در کرسی آزاداندیشی «معرفت شناسی خانوادگی»، با بیان اینکه امروزه به دلیل گسترش زیاد فناوری، تهاجم فرهنگی به وسیله برنامه های رایانه ای و موبایل ها سرعت گرفته است، افزود: فرهنگ غرب و نوع زندگی غربی به راحتی میان تمام ملل و فرهنگ ها در حال رسوخ کردن است و تاثیر زیاد آن بر جوامع مختلف بشری را می بینیم.
وی یادآور شد در گذشته پدربزرگ ها و مادربزرگ ها در خانواد ها حضور داشتند اما امروزه اصلا بدین شکل نیست و شاهدیم کهخانواده محوری از بین رفته است.
این مدرس دانشگاه ادامه داد: در گذشته آمار فرزندآوری بالا بود اما امروزه کار به جایی رسیده است که جوانانی که به سن ازدواج رسیده اند یا دیگر ازدواج نمی کنند یا اگر هم ازدواج کنند با همسران خود شرط می گذارند که بچه دار نشوند!

تعاملات خانوادگی دارد از بین می رود
کوشا افزود: در گذشته ارتباط خانواده ها دایره ای بود هر روز دور هم جمع می شدند و با یکدیگر تعامل داشتند که مرکز اصلی پدر بود بعد از آمدن تلوزیون و ماهواره به خانواده ارتباط نیم دایره ای شد و جعبه جادویی در مرکز ارتباطات خانواده قرار گرفت. متاسفانه امروزه ارتباط در خانواده نقطه ای و «موبایل محور» شده است. هر کس با گوشی خودش سرگرم است و تعاملات بین خانواده دارد از بین می رود.
این عضو هیات علمی دانشگاه خاطرنشان کرد: اعتیاد به فضای مجازی اشتیاق به درس را میان کودکان و نوجوانان کم می کند چون فرزند خانواده تا پاسی از شب پای موبایل است صبح خسته بیدار می شود و به مدرسه می رود و ذهنش توان گرفتن اطلاعات را ندارد پس به راحتی از درس بی میل می شود و همین امر در طولانی مدت سطح سواد جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد.

بی سوادی عمومی با گسترش استفاده از فضای مجازی

کوشا گفت: به ما گزارشاتی می رسد که امروزه بعضی بچه های کلاس چهارم یا پنجمی هنوز قادر به نوشتن درست اسم و فامیل خود هم نیستند چه برسد به دروس علوم و ریاضی.
عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور تاکید کرد: مهم است که به فرزندانمان رفتار صحیح را بیاموزیم و خودمان فرزندسالاری را کنار بگذاریم و آنها را در کارهای عملی خانه شریک کنیم مثلا دختران را تشویق به آشپزی و پسران را تشویق به تعمیر برخی از لوازم خانه کنیم به آنها خرید و فروش و احترام متقابل را بیاموزیم.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه