تغییر سبک زندگی با گسترش شبکه های ماهواره ای. به گزارش تبیان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، آنچه خانواده را به عنوان کوچکترین و مهمترین واحد اجتماعی از بقیه اعضای جامعه مجزا می کند ارتباط صمیمانه افراد باهم و بویژه ارتباط زن و شوهر با یکدیگر است که با عشق و علاقه و بدون قید و شرط نسبت به هم شرایطی را باید فراهم کنند که در آن اعضای خانواده، در آن احساس آرامش و امنیت کنند. در چند سال اخیر پیشرفت رسانه های ماهواره ای، سهم بسزایی در پیشرفت علم و رفاه انسانی داشته اند و این پدیده کاملا مطلوب ار ...

تغییر سبک زندگی با گسترش شبکه های ماهواره ای

 
خبرگزاری

تغییر سبک زندگی با گسترش شبکه های ماهواره ای
به گزارش تبیان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، آنچه خانواده را به عنوان کوچکترین و مهمترین واحد اجتماعی از بقیه اعضای جامعه مجزا می کند ارتباط صمیمانه افراد باهم و بویژه ارتباط  زن و شوهر با یکدیگر است که با عشق و علاقه و بدون قید و شرط نسبت به هم شرایطی را باید فراهم کنند که در آن اعضای خانواده، در آن احساس آرامش و امنیت کنند.

در چند سال اخیر پیشرفت رسانه های ماهواره ای، سهم بسزایی در پیشرفت علم و رفاه انسانی داشته اند و این پدیده کاملا مطلوب ارزیابی شده، اما تجربه  چندین ساله نشان داده که دارای برخی آسیب ها و پیامدهای منفی نیز است.
اخیراً در بعضی از کانال های ماهواره ای سریال های به نمایش در می آید که محتوای آن با اعتقادات، روح و طبیعت خانواده های ایرانی در تعارض است اما بسیاری از افراد و خانواده ها به دلایل گوناگونی جذب این شبکه های ماهواره ای بویژه سریال های آن شده اند.

 درحال حاضر شبکه های ماهواره ای برای تغییر سبک زندگی و فرهنگ ایرانیان اقدام به ساخت سریال هایی در حدود 200 یا 300 قسمتی می کنند که معمولاً سریال های پخش شده از این شبکه ها ساخت کشورهای ترکیه، کلمبیا و آسیای جنوب شرقی است که با فرهنگ کشورمان سازگار نیست.

**رواج فرهنگ بی بند و باری با سریال های ماهواره ای

اکثر سریال های ترکیه ای با موضوع روابط جنسی و دوستی با جنس مخالف در قبل و بعداز ازدواج، سبب از بین بردن قبح طلاق و رواج طلاق های عاطفی، از میان رفتن قبح روابط آزاد زن و مرد، برگزاری جشن طلاق، بی بندوباری و بدحجابی، خیانت به شریک زندگی هستند تا به طور نامحسوس این سبک زندگی را به عنوان یک ارزش، امر عادی در نظام خانواده های ایرانی جلوه داده و تزلزل استحکام کانون خانواده و نابودی ریشه ارزش های فرهنگ ایرانی- اسلامی، هدف اصلی آن ها است.

یکی از پیامدهای سوء سریال های ماهواره ای تماشای خانوادگی و بدون در نظرگرفتن گروه های سنی است. اینکه تمام اعضای خانواده به دیدن برنامه های ماهواره ای می نشینند و والدین در این بین از تأثیرات مخرب آن بر دوران کودکی و نحوه شکل گیری شخصیت فرزند خود غافل اند!

بلوغ جنسی زودرس فرزندان، میل به ارتباط با جنس مخالف و از بین رفتن عفت و حیا از پیامدهای سوء دیدن برنامه های ماهواره ای در بین کودکان و نوجوانان است.

**تخریب نظام خانواده در دستور کار شبکه های ماهواره ای

خانواده به عنوان یک نهاد اجتماعی نقش مهمی در شکل گیری، سعادت و کلیت انسان و به خصوص شخصیت فرزندان بازی می کند که در این امر باید اعضای خانواده با حفظ کردن چارچوب روابط بین اعضا و آموزش مهارت های زندگی به بهبود روابط و مناسبات خانوادگی و اثرات منفی محصولات ماهواره ای جلوگیری کنند.

حسین هاشمی استاندار تهران در این باره می گوید: صدا و سیما با استفاده از ظرفیت های خود و پخش برنامه های کارشناسی و تخصصی در آگاهی رسانی عمومی، نقش بسزایی را در کنترل ناهنجاری ها و آسیب های اجتماعی ایفا می کند.

**لزوم غنی سازی برنامه های رسانه ملی

سازمان های فرهنگی بویژه صداوسیما باید با تقویت آموزه ها و باورهای الهی و دینی در جامعه، برنامه هایی را در زمینه آموزش مهارت های زندگی تهیه و تولید کنند و با ایجاد شبکه های مخصوص نمایش لباس و مد و ارائه الگوهای ایرانی، تولید سریال های زنجیره ای و برنامه های متنوع، سعی کنند تا مخاطبان بیشتری را جذب برنامه های خویش کنند و با شناختن نیازهای افراد جامعه و آشنا کردن اعضای خانواده با اثرات منفی و مخرب برنامه های شبکه های ماهواره ای توسط جامعه شناسان و روان شناسان، خانواده ها را آگاه کنند.

انتهای پیام/


خبرگزاری باشگاه خبرنگاران | آخرین اخبار ایران و جهان

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه