اگر خواهر شوهر دارید، بخوانید. معمولا مادرها در همه موارد نظر دخترهایشان را جویا می شوند؛ بنابراین می توان از خواهرشوهر به عنوان مشاور مادرشوهر یاد کرد؛ پس وجود یک رابطه خوب بین عروس خانواده و خواهرشوهر در تحکیم پیوند عاطفی ای که بین عروس و خانواده شوهر ایجاد می شود، می تواند تأثیرگذار باشد. فراوری: ه. منفرد -بخش خانواده ایرانی تبیان. تقریبا بیشتر زوج ها در اوایل ازدواج دوست دارند که رابطه شان با خانواده همسر یکی از بهترین رابطه ها باشد اما در بسیاری از موارد همه چیز آن طور که آنها دوست دا ...

اگر خواهر شوهر دارید، بخوانید

معمولا مادرها در همه موارد نظر دخترهایشان را جویا می شوند؛ بنابراین می توان از خواهرشوهر به عنوان مشاور مادرشوهر یاد كرد؛ پس وجود یك رابطه خوب بین عروس خانواده و خواهرشوهر در تحكیم پیوند عاطفی ای كه بین عروس و خانواده شوهر ایجاد می شود، می تواند تأثیرگذار باشد.

فراوری: ه. منفرد -بخش خانواده ایرانی تبیان
 رفتار عروس با خواهر شوهر

تقریبا بیشتر زوج ها در اوایل ازدواج دوست دارند که رابطه شان با خانواده همسر یکی از بهترین رابطه ها باشد اما در بسیاری از موارد همه چیز آن طور كه آنها دوست دارند،پیش نمی رود.در مواردی داستان همیشگی عروس و مادرشوهر و عروس و خواهرشوهر برای آنها هم تكرار می شود. سیدحسن تقوی، روانشناس و مشاور خانواده درباره روش های برقراری رابطه صحیح بین عروس و خواهرشوهر به نكات مفیدی اشاره می كند كه در ادامه می خوانید. با این توصیه ها می توانید با خواهر همسرتان رابطه ای دوستانه داشته باشید.

عروس و خواهرشوهر باید مرز بین صمیمیت، اقتدار و احترام را از هم تفكیك و در روابط شان آن را رعایت كنند. احترام گذاشتن به یكدیگر در رابطه عروس و خواهرشوهر بیشتر از دوست داشتن و صمیمی شدن اهمیت دارد؛ بنابراین در درجه اول به عقاید، سلیقه ها و تفكرات همدیگر احترام بگذارید

نقش مهم خواهرشوهر

وقتی شما با فردی ازدواج می كنید، در واقع با او و خانواده اش وصلتی انجام داده اید. خانواده همسر هم جزیی از خانواده شما محسوب می شود؛ بنابراین برای اینكه بتوانید ارتباط خوب و عاشقانه خود را با همسرتان حفظ كنید باید با خانواده او هم ارتباط خوب و سالمی داشته باشید. همچنین به عكس؛ برای داشتن یك ارتباط خوب با خانواده همسر  باید ابتدا یك رابطه خوب با همسرتان داشته باشید؛ اما مادامی که با همسرتان مشکل دارید، نمی توانید با خانواده او یك رابطه عاطفی برقرار کنید. در این میان اگر یك رابطه خوب، سالم و دوستانه با خواهرشوهرتان داشته باشید در ایجاد یك ارتباط خوب با سایر اعضای خانواده شوهر موفق تر خواهید بود و بالعكس. به عبارت دیگر خواهرشوهر به عنوان یك عضو كلیدی در خانواده شوهر اگر بخواهد، می تواند تنش ها را كاهش دهد، اسباب صلح را فراهم كند و برعكس می تواند فضای ارتباطی زوج جوان را تنش زا كند.

مرز بین دخالت  و حمایت

مرز بین دخالت  و حمایت بسیار باریك است. برای اینكه رابطه بین خواهرشوهر و عروس شكرآب نشود، نباید صحبت ها، پیشنهادها و رفتارهایی كه به منظور حمایت ارائه می شود، دخالت تلقی شود. بیشتر خانواده ها قصد حمایت كردن از زوج های جوان را دارند اما متأسفانه در موارد بسیاری این پیشنهادات به عنوان دخالت برداشت می شود و سوءتفاهم ها و اختلافاتی را بین عروس و خانواده شوهر ایجاد می كند. به طور مثال خواهرشوهر برای حمایت از برادر و همسر جوانش پیشنهادی ارائه می دهد اما شما از آن برآشفته می شوید و گمان می كنید كه او در كارهای شما دخالت می كند. حالا از كجا باید فهمید كدام دسته از پیشنهادها جنبه حمایتی دارد و كدام یك دخالت محسوب می شود؟
به عنوان مثال شما خواهرشوهرتان را دعوت كرده اید منزل تان. صحبت از مشكلات اقتصادی و گرانی می شود و همسرتان می گوید كه فلان روز برای خرید میوه فلان مقدار هزینه كردیم. خواهرشوهرتان پیشنهاد می دهد كه از فلان میدان میوه و تره بار اگر خرید كنید كیفیت میوه هایش خوب و قیمت ها مناسب است. ممكن است شما این پیشنهاد را دخالت برداشت كنید اما او با این پیشنهاد خواسته تجربه ای را كه در این زمینه دارد در اختیار شما به عنوان یك زوج جوان قرار بدهد.

احترام مهم تر از صمیمیت

عروس  و خواهرشوهر باید مرز بین صمیمیت، اقتدار و احترام را از هم تفكیك و در روابط شان آن را رعایت كنند. احترام گذاشتن به یكدیگر در رابطه عروس و خواهرشوهر بیشتر از دوست داشتن و صمیمی شدن اهمیت دارد؛ بنابراین در درجه اول به عقاید، سلیقه ها و تفكرات همدیگر احترام بگذارید. در واقع به جای اینكه صمیمیت و احساسات را در رابطه تان تقویت كنید، ابتدا ستون های احترام را در رابطه تان بنا كنید و بعد اگر توانستید و شرایط به شما اجازه داد با رعایت حد و حدود یكدیگر دوستی ها و صمیمیت ها را افزایش دهید.

مرز بین دخالت و حمایت بسیار باریك است. برای اینكه رابطه بین خواهرشوهر و عروس شكرآب نشود، نباید صحبت ها، پیشنهادها و رفتارهایی كه به منظور حمایت ارائه می شود، دخالت تلقی شود

نظارت است یا کنترل؟

مرز بین نظارت و كنترل هم بسیار باریك است. در موارد زیادی هم دیده می شود كه خانواده ها قصد نظارت بر امور زوجین جوان را دارند اما آنها به اشتباه برداشت می كنند كه خانواده قصد دارد آنها را كنترل كند. به عنوان مثال زوج جوانی قصد دارند برای ماه عسل به فلان شهر سفر كنند، شما هم به عنوان خواهرشوهر به تازگی به آنجا سفر كرده اید اما به این نتیجه رسیده اید که سفر به آن شهر خیلی مناسب نیست و اگر به شهر دیگری بروند بیشتر به آنها خوش خواهد گذشت.
اگر شما پیشنهادتان را بدهید و دلایل خود را بیان كنید اما در نهایت تصمیم گیری را به خودشان بسپارید، پس شما نقش نظارتی دارید اما اگر تمام تلاش تان این باشد كه با آنها مخالفت كنید، نظر آنها را برگردانید و حرف خودتان را به كرسی بنشانید، احتمال اینكه عروس تان این گونه برداشت كند كه شما قصد كنترل كردن آنها را دارید، بسیار است. 

تو نیكی می كن و در دجله انداز

شخصی كه قصد نظارت و حمایت دارد نظر می دهد، توصیه می كند، پیشنهاد می دهد اما انتظار ندارد كه حتما نظر او اعمال شود؛ بنابراین اگر شما به عنوان خواهرشوهر قصد حمایت از برادر جوان و همسرش را دارید و می خواهید تجربه تان را در اختیار آنها قرار دهید، باید به همین توصیه و پیشنهاد ساده اكتفا كنید؛ یعنی اگر آنها به پیشنهاد شما عمل نكردند و شما ناراحت و با آنها سرسنگین شدید و تصمیم گرفتید دیگر در هیچ موردی كه مربوط به آنهاست هیچ نظری ندهید یا آنها را بازخواست كردید، پس شما قصد دخالت داشتید. اگر دوست دارید به عنوان خواهرشوهر رابطه ای دوستانه، محترمانه و صمیمانه با عروس تان داشته باشید سعی كنید رفتارها و گفتارهای حمایتی تان به گونه ای باشد كه دخالت برداشت نشود.

چند نكته كلیدی

- عروس و خواهرشوهر در ابتدای ارتباط باید بدون هیچ چشم داشتی به همدیگر محبت كنند تا دوستی و صمیمیت بین شان ایجاد شود.
-خواهرشوهرها نباید بین عروس های خانواده تبعیض قائل شوند.
-رازهای شخصی و خصوصی تان را ترجیحا با یكدیگر مطرح نكنید.
-در مكالمات تان درباره مسائل كلی و روزمره و مسائلی كه مربوط به خودتان است، صحبت كنید.
-در حضور جمع از یكدیگر تعریف و تمجید كنید.
-هرگز بدگویی شوهرتان را پیش خواهرش نكنید.
-از همسر برادر پیش برادرتان گلایه نكنید.
-در حضور جمع از یكدیگر انتقاد نكنید.
-اگر با خواهرشوهرتان مشكلی دارید بدگویی او را پیش مادرش نكنید.


منبع:
مجله زندگی ایده آل

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه