علم آموزی در همه ادیان و جوامع وجود دارد اما در اسلام معنای خاص دیگری دارد و اینکه علم انسان را به توحید می رساند.

امام علی علیه السلام فرمودند:خوش اخلاقى  روزى  ها را زیاد مى کند و میان  دوستان  انس  و الفت  پدید مى آورد.

 

به گزارش سرویس خانواده جام نیوز، علم آموزی از توصیه های اکید اسلام است که البته باید بهمراه عمل در تمام زمینه ها باشد.

از آنجا که در تعریف انسان، موجودی دارای عقل گفته اند اگر تعقل و اندیشه را از او بگیریم چیزی جز قرار گرفتن در رتبه حیوان برایش باقی نمی ماند و نمی تواند حکمت آفرینش آسمان ها و زمین را درک کند و در نتیجه به سعادت نخواهد رسید و تکامل نخواهد یافت.

 

اهمیت علم آموزی بر هیچکس پوشیده نیست و در تمام ادیان وجود داشته است اما در اسلام توصیه ویژه ای به آن شده و حتی رسول گرامی اسلام کودکان را به فراگیری آن سفارش می کردند.

همانطور که قبلا گفته شد علم آموزی در همه ادیان و جوامع وجود دارد اما در اسلام معنای خاص دیگری دارد و اینکه علم انسان را به توحید می رساند. یعنی علاوه بر اینکه علم آموزی انسان را در مسیر رشد و کمال سوق می دهد و راه زندگی را بر انسان هموار می کند، انسان را به خداشناسی نیز می رساند در نهایت علم در اسلام یک واژه مقدس است. به همین خاطر لفظ جادو و سحر در دین ما باطل شمرده شده زیرا هدف رسیدن به تعالی و خداوند نیست!

علم و اندیشه در اسلام به جنس خاصی تعلق ندارد و زن و مرد باید برای فراگیری آن بکوشند. اما از آنجا که همواره تعداد دانشمندان زن در مقابل مردان کمتر بوده است برخی گمان می کنند که اسلام محدودیتی برای علم آموزی زنان دارند در صورتیکه اینگونه نیست. اسلام زن را هم مانند مرد دارای حق کار، حق استقلال و علم آموزی می داند.

 

پیامبر اکرم (صلوات الله علیه) این جهاد مقدس را از درون خانه خود آغاز کرده بود و به یکی از خانم هایی قرشی که در صدر اسلام باسواد بودند سپرده بود که به همسرش حفصه کتاب بیاموزد. همین عمل ایشان باعث شد تا روزبه روز  بر تعداد علم آموزان زن در مدینه یبشتر شود مخصوصا اینکه زنان برای آموختن علم از معلمان هم جنس خود استفاده می کردند که نمونه های بسیاری از آن در صدر اسلام مشاهده شده است.

استاد مطهری راجع به تحصیل زنان اینگونه می فرماید: «خداوند فکر و استعداد درس خواندن ‏را و میل و شوق به آن را همان‏طور که در مرد قرار داده در زن هم قرار داده و منع او چیزى جزجلوى استعداد خدا دادى را گرفتن نیست‏».

پس زنان نیز همانند مردان باید در زمینه دانش تلاش نمایند و توانایی های یک زن مسلمان را به رخ جهانیان بکشند و ثابت نمایند که حجاب باعث محدودیت زن نمی شود.

 

2009

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه