اعمال روز یازدهم فروردین

اعمال روز یازدهم فروردین
سال نو


با آرزوی توفیق روزافزونتان نکاتی را استاد فلاح درباره اعمال عبادی متذکر میشوند که چکیده آنرا در این رهگذر میخوانید.


یکی از آدابی که در طول زندگی یک مسلمان شایسته هست که نسبت به آن اهتمام ویژه ای داشته باشیم در مورد نحوه خوابیدن ماست.
با اطمینان میتوان گفت که خوابیدن و کیفیت خوابیدن تأثیر به سزایی در زندگی ما انسانها دارد و این موضوع بر هیچکس پوشیده نیست و خیلی مهم هست که ما بدانیم که چگونه بخوابیم.
در حدیث داریم که وقتی انسان میخواهد استراحت کند و سر به بالین بگذارد بگوید: " بسم الله الرحمن الرحیم "
در حدیثی از وجود نازنین پیامبر گرامی اسلام آمده که وقتی شخصی موقع حوابیدن میگوید : " بسم الله الرحمن الرحیم " خداوند به فرشتگان دستور میدهد که برای او به تعداد هر نفسش تا صبح حسنه بنویسید .
و چه نیکوست که ما در ابتدای همه کارهایمان " بسم الله الرحمن الرحیم " را بگوییم و بر زبان جاری کنیم و به طور خاص در هنگام خوابیدن .

یکی دیگر از آداب خوابیدن این هست که بهتر آنست که به پهلوی راست بخوابیم و دست راستمان را زیر سرمان بگذاریم به گونه ای که دستمان زیر صورتمان قرار گرفته باشد . به رو خوابیدن در آداب اسلامی نهی شده و حتی در روایت داریم که اگر مشاهده کردید کسی به رو خوابیده است او را ازز حواب بیدار نمایید تا نحوه خوابیدن خود را اصلاح کند .
یک دعا هم برای پیش از خوابیدن وارد شده . هنگامی که به پهلوی راستتان خوابیده اید و دست راستتان را نیز زیر صورتتان گزارده اید این دعا را متذکر شوید:

در این باره از امیرالمومنین علی (ع) روایت شده است که ایشان فرموده اند: هرگاه کسی اراده ی خوابیدن نمود قبل از اینکه پهلوی خود را بر زمین بگذارد باید بگوید: «بِسمِ اللهِ وَضَعتُ جَنبِی للهِ عَلی مِلَّةِ اِبراهیمَ وَ دینِ مُحُمُّدٍ وُ وِلایَة مَنِ افتَرَضَ اللهُ طاعَتَهُ، ماشاءاللهُ وَ ما لَم یَشا لَم یَکُن؛»
به نام خدا، پهلوی خود را برای خدا بر زمین نهادم بر آیین ابراهیم (ع) و دین محمد (ص) و ولایت کسی که خداوند اطاعت از او را واجب نموده است، هر چه خدا خواهد باشد (روی دهد) و هر چه خدا بخواهد نباشد (روی ندهد).

 

 • در اشتیاق روی تو مناجات الراغبینآداب خوابیدن
 •  

   

  تهیه کننده : حامد عباسی
  کارشناس : استاد فلاح
  صدابرداری و تدوین : حامد جهانبخش


   

  نظرات بییندگان :

  بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

  مشاهده سایت نشونه