اعمال روز چهاردهم فروردین

اعمال روز چهاردهم فروردین
سال نو


امروز جمعه چهاردهم فروردین است مصادف با سیزدهم جمادی الثانی. با آرزوی توفیق روزافزونتان نکاتی را استاد فلاح درباره اعمال عبادی متذکر میشوند که چکیده آنرا در این رهگذر میخوانید.


همانطور که میدانید در دین مبین اسلام بسیار به موضوع بهداشت اهمیت داده شده و جالب است که بدانید برای ناخن گرفتن هم روایت داریم و برای آداب ناحن گرفتن در روز جمعه تأکید شده است و تأثیرهای فراوانی هم برای آن یاد شده است چه تأثیرهای معنوی چه تأثیرهای بهداشتی. حتی در طب اسلامی بابی را باز نموده اند به نام ناخن درمانی .
در روایات اسلامی آمده است که کسی که در روز جمعه ناخنهای خود را بگیرد خداوند مهربان رنجها و دردها را از او دور مینماید و در کنار آن آثار معنوی بسیاری نیز برای آن منظور شده است و بهتر است که هنگام ناخن گرفتن از انگشت کوچک دست چپ آغاز کنیم و به انگشت کوچک دست راست ختم کنیم  و در پاها هم همینگونه است یعنی از انگشت کوچک پای چپ شروع کنیم و به انگشت کوچک پای راست ختم کنیم .


در منابع روایی ما برای ناخن گرفتن ما هم دعایی ذکر شده است که بسیار مختصر است و چند کلمه بیشتر نیست:
"بسم الله و علی سنت رسول الله" پیوسته این ذکر را بگوییم و ناخنهایمان را کوتاه نماییم .
شاید ما با علم اندکمان نتوانیم درک کنیم که چه حکمتهایی برای این آداب و اعمال نهفته است ولیکن با اطمینان به مرور زمان وقتی علم بشر گسترش پیدا کند میتوانیم به حکمتهای این اعمال پی ببریم کمااینکه ما تا سالیان سال نمی دانستیم که چرا همراه داشتن طلا برای مرد حرام است ولی با پیشرفت روزافزون علم بشر دست یافت که همراه داشتن طلا برای مردان مضر است .

التماس دعای فراوان ...

 

 

 • نمازروز چهاردهم فروردین

 •  

  تهیه کننده : حامد عباسی
  کارشناس : استاد فلاح
  صدابرداری و تدوین : حامد جهانبخش


   

  نظرات بییندگان :

  بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

  مشاهده سایت نشونه