اعمال روز بیست و چهارم فروردین

اعمال روز بیست و چهارم فروردین
مناجات


امروز دوشنبه بیست و چهارم فروردین ماه است و مصادف با بیست و سوم جمادی الثانی.


در این مجال قصد داریم نحوه خواندن نماز روز دوشنبه را که سید بن طاووس در کتاب شریف " جمال الاسبوع بکمال العمل المشروع " به نقل از پیامبر مکرم اسلام (ص) آورده برای شما عنوان نماییم .


به نقل از پیامبر گرامی اسلام (ص) آمده است که در روز دوشنبه وقتی که روز بلند شد چهار رکعت نماز بخوانید و در رکعت اول این نماز سوره مبارکه حمد را بخوانید و بعد از سوره مبارکه حمد آیه الکرسی را بخوانید و در رکعت دوم این نماز بعد از سوره مبارکه حمد سوره مبارکه توحید را بخوانید . دو رکعت اول که به پایان رسید و سلام داده شد دو رکعت بعدی را آغاز می کنید . دو رکعت دوم به این شکل است که در رکعت اول بعد از سوره مبارکه حمد سوره مبارکه فلق خوانده می شود و در رکعت دوم بعد از سوره مبارکه حمد سوره مبارکه ناس خوانده می شود و بعد از اینکه این چهار رکعت به پایان رسید ده مرتبه طلب استغفار می کنیم و می گوییم : " استغفر الله ربی و اتوب الیه "


درباره این نماز به نقل از پیامبر گرامی اسلام (ص) آورده شده که خداوند متعال به پاداش این نماز قصری بسیار زیبا در بهشت به او می بخشد و پاداش بسیار نیکویی دریافت خواهد نمود .

همانطور که می دانید یاد خدا بهترین وسیله برای خویشتن داری و کنترل غرایز سرکش و جلوگیری از روح طغیان است. نمازگزار همواره به یاد خدا می ‏باشد، خدایی که از تمام کارهای کوچک و بزرگ ما آگاه است، خدایی که از آنچه در زوایای روان ما وجود دارد و یا از اندیشه ما می گذرد مطلع و باخبر است و کمترین اثر یاد خدا این است که به خودکامگی انسان و هوسهای وی اعتدال می ‏بخشد، چنان که غفلت از یاد خدا و بی خبری از پاداشها و کیفرهای او، موجب تیرگی عقل و خرد و کم فروغی آن می ‏شود .
انسان غافل از خدا در عاقبت اعمال و کردار خود نمی ‏اندیشد و برای ارضای تمایلات و غرایز سرکش خود حد و مرزی را نمی ‏شناسد و این نماز است که او را در شبانه روز پنج بار به یاد خدا می ‏اندازد و تیرگی غفلت را از روح و روانش پاک می سازد .
به راستی انسان که پایه حکومت غرایز در کانون وجود او مستحکم است، بهترین راه برای کنترل غرایز و خواسته های مرزنشناس او همان یاد خدا، یاد کیفرهای خطاکاران و حسابهای دقیق و اشتباه‏ ناپذیر آن می ‏باشد. از این نظر قرآن یکی از اسرار نماز را یاد خدا معرفی می‏کند: " اقم الصلوة لذکری؛ نماز را برای یاد من بپادار . "
نمازگزار ناچار است که برای صحت و قبولی نماز خود از بسیاری از گناهان اجتناب ورزد؛ مثلا، یکی از شرایط نماز مشروع بودن و مباح بودن تمام وسایلی است که درآن به کار می ‏رود، مانند آب وضو و غسل، جامه‏ای که با آن نماز می گزارد و مکان نمازگزار، این موضوع سبب می شود که گرد حرام نرود و در کار و کسب خود از هر نوع حرام اجتناب نماید؛ زیرا بسیار مشکل است که یک فرد تنها در امور مربوط به نماز به حلال بودن آنها مقید شود و در موارد دیگر بی پروا باشد .


گویا آیه زیر به همین نکته اشاره می ‏کند و می ‏فرماید: " ان الصلوة تنهی عن الفحشأ و المنکر؛ که نماز (انسان را) از زشتیها و گناه باز می ‏دارد . "
بالاخص اگر نمازگزار متوجه باشد که شرط قبولی نماز در پیشگاه خداوند این است که نمازگزار زکات و حقوق مستمندان را بپردازد؛ غیبت نکند؛ از تکبر و حسد بپرهیزد؛ از مشروبات الکلی اجتناب نماید و با حضور قلب و توجه و نیت پاک به درگاه خدا رو آورد و به این ترتیب نمازگزار حقیقی ناگزیر است تمام این امور را رعایت کند. روی همین جهات، پیامبر گرامی ما(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) می ‏فرماید: نماز چون نهر آب صافی است که انسان خود را در آن شست و شو دهد، هرگز بدن او آلوده و کثیف نمی شود. همچنین کسی که در شبانه روز پنج مرتبه نماز بخوا ند و قلب خود را در این چشمه صاف معنوی شست و شو دهد، هرگز آلودگی گناه بر دل و جان او نمی ‏نشیند .
  آثار فردی و تربیتی نماز به آنچه که گفته شد منحصر نیست؛ ولی این نمونه می‏تواند نشانه کوچکی از اسرار بزرگ این عبادت بزرگ اسلامی باشد .

التماس دعای فراوان ...

 

 • طرح مفتاح در مدارس کاشان اجرا می شودروز بیست و چهارم فروردین
 • تهیه کننده : حامد عباسی
  کارشناس : استاد فلاح
  صدابرداری و تدوین : حامد جهانبخش


   

  نظرات بییندگان :

  بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

  مشاهده سایت نشونه