اعمال روز بیست و ششم فروردین

اعمال روز بیست و ششم فروردین
دعا کردن


امروز چهارشنبه بیست و ششم فروردین ماه است و مصادف است با بیست و پنجم جمادی الثانی.


با توجه به اینکه در روز چهارشنبه به سر می بریم در این مجال قصد داریم زیارت روز چهارشنبه را به عنوان یکی از اعمال عبادی مناسب این روز به شما معرفی کنیم .


روز چهارشنبه به نام حضرت موسى بن جعفر و حضرت رضا و حضرت جواد و حضرت هادى علیهم السلام است . در زیارت آن بزرگواران بگو :
" السَّلامُ عَلَیْکُمْ یَا أَوْلِیَاءَ اللَّهِ السَّلامُ عَلَیْکُمْ یَا حُجَجَ اللَّهِ السَّلامُ عَلَیْکُمْ یَا نُورَ اللَّهِ فِی ظُلُمَاتِ الْأَرْضِ السَّلامُ عَلَیْکُمْ صَلَوَاتُ اللَّهِ عَلَیْکُمْ وَ عَلَى آلِ بَیْتِکُمْ الطَّیِّبِینَ الطَّاهِرِینَ بِأَبِی أَنْتُمْ وَ أُمِّی لَقَدْ عَبَدْتُمُ اللَّهَ مُخْلِصِینَ وَ جَاهَدْتُمْ فِی اللَّهِ حَقَّ جِهَادِهِ حَتَّى أَتَاکُمُ الْیَقِینُ فَلَعَنَ اللَّهُ أَعْدَاءَکُمْ مِنَ الْجِنِّ وَ الْإِنْسِ أَجْمَعِینَ وَ أَنَا أَبْرَأُ إِلَى اللَّهِ وَ إِلَیْکُمْ مِنْهُمْ یَا مَوْلایَ یَا أَبَا إِبْرَاهِیمَ مُوسَى بْنَ جَعْفَرٍ یَا مَوْلایَ یَا أَبَا الْحَسَنِ عَلِیَّ بْنَ مُوسَى یَا مَوْلایَ یَا أَبَا جَعْفَرٍ مُحَمَّدَ بْنَ عَلِیٍّ یَا مَوْلایَ یَا أَبَا الْحَسَنِ عَلِیَّ بْنَ مُحَمَّدٍ أَنَا مَوْلًى لَکُمْ مُوْمِنٌ بِسِرِّکُمْ وَ جَهْرِکُمْ مُتَضَیِّفٌ بِکُمْ فِی یَوْمِکُمْ هَذَا وَ هُوَ یَوْمُ الْأَرْبِعَاءِ وَ مُسْتَجِیرٌ بِکُمْ فَأَضِیفُونِی وَ أَجِیرُونِی بِآلِ بَیْتِکُمُ الطَّیِّبِینَ الطَّاهِرِینَ . "


" سلام بر شما اى دوستان خدا ، سلام بر شما اى حجتّهاى خدا ، سلام بر شما اى نور خدا در تاریکیهاى زمین ، سلام بر شما ، درودهاى خدا بر شما و بر خاندان پاکیزه‏ و پاکتان ، پدر و مادرم فدایتان ، به راستى خدا را خالصانه پرستیدید و در راه خدا آنچنان‏ که شایسته بود جهاد نمودید تا مرگ شما را در بر گرفت ، لعنت خدا بر دشمنانتان از تمام پریان و آدمیان ، من به سوى خدا و به سوى شما از دشمنانتان بیزارى مى‏جویم ، اى سرور من یا ابا ابراهیم موسى بن جعفر، اى سرور من یا ابا الحسن على‏ بن موسى ، اى سرور من یا ابا جعفر محمّد بن على ، اى سرور من یا ابا الحسن على بن محمّد ، من دل‏ بسته شما هستم ، ایمان دارم به نهان و آشکار شما ، در این روز شما که روز چهارشنبه است از شما درخواست پذیرایى دارم ، و به بارگاه شما پناه مى‏جویم، پس مرا پذیرا باشید و پناهم دهید ، به حقّ خاندان پاکیزه و پاکتان . "


همانطور که می دانید یکی از برنامه‏های بسیار سازنده و پر فضیلت، زیارت معصومان‌علیهم‌السلام است، خصوصاً اگر این زیارات از سر عشق، محبت و آگاهی باشد، نه شهرت، تفریح و ریا‏کاری، آثار گراسنگ، شگرف، گسترده و عظیمی دارد، از جمله باعث شناخت بیشتر مقام پیشوایان بزرگ اسلامی می‏شود و افزایش عشق و محبت بیشتر آنها را که پاداش رسالت پیامبر‌علیه‌السلام است در پی خواهد داشت.
زیارت معصومان‌علیهم‌السلام زمینه کمال‏خواهی و فضیلت‏طلبی بیشتر را در انسان فراهم می‏سازد و عامل رشد فضائل و کرامتهای انسانی می‏شود. همچنین باعث زنده نگه‏داشتن نام امامان‌علیهم‌السلام و در نتیجه، زنده نگه‏داشتن دین می‏گردد؛ چرا‏که گفتار، رفتار و سیره معصومان‌علیهم‌السلام بر‏گرفته از قرآن و اسلام است و در واقع آنها مفسّران دین به شمار می‏روند.
این زیارات موجب تحول روحی و معنوی عظیمی در انسان می‏شود و ما را با عمق جان و رفتار معصومین‌علیهم‌السلام آشنا می‏سازد و یک دوره تاریخ مجسّم اسلام برای انسان ترسیم می‏شود و انسان را با چهارده قرن جلوتر پیوند داده، در درون انسان همرنگی والهام‏بخشی ایجاد می‏کند. همچنین زیارت به انسان شخصیت تازه داده، کرامت انسانی او را مجدّدا احیا می‏کند و با عقده‏گشائی از درون و نور دهی به قلب او به وی امید تازه بخشیده، برای یک حرکت جدید، انرژی تازه و تحرّک می‏بخشد. افزون بر آن، آثار گرانبها و ثوابهای فراوان اخروی و ریزش گناهان بر زیارت ایشان مترتب است.
امّا متأسفانه این دانشگاه عظیم با آفتهای جدّی و موانع سنگینی روبرو شده است. اولین مانع آن، خصوصاً در برخی کشورها مثل عربستان، برخوردهای جاهلانه، متحجّرانه و قرون وسطائی است که هم از جهت نظری شبهاتی برای آن ایجاد نموده‌اند و هم از نظر رفتاری به گونه‌ای رفتار می‌کنند که زائران اتصال روحی و روانی با کسی که زیارت می‌شود پیدا نکنند. اینان حتی از گریه کردن که بیانگر اتصال عمیق روحی انسان با ارواح پاک معصومان‌علیهم‌السلام است، جلوگیری می‌کنند و متأسفانه مسجد النبی ( ‌صلی‌الله‌علیه‌وآله ) و مسجد الحرام را به پادگان نظامی و اطلاعاتی و مرکز کنترل امنیتی تبدیل نموده‌اند و در نتیجه، آرامش روحی و روانی زائران را می‌گیرند و اتصال روحی مناسب برقرار نمی‌شود و تحول معنوی نیز کمتر بروز می‌کند. از این گذشته، با از بین بردن آثار اسلامی، منع صحبت و توضیح در مکانها و آثار مقدس باقی‌مانده، مانع اطلاع‌رسانی دقیق و مناسب برای زائران می‌شوند و نمی‌گذارند آنچنان که باید و شاید مردم به صورت ملموس با تاریخ اسلام و آثار باقی‌مانده آشنا شوند.


دوّمین مانع، وجود خریدهای سنگین و بیش از حدّ و اندازه است. این مسئله برای همه مشهود و معلوم است که هیچ زائری بسان زائر ایرانی خرید و سوغات تهیه نمی‌کند و لذا از جهات عدیده‌ای مشکل‌ساز شده است که از آن جمله‌اند:


یک: مانع رفتن برخی افراد به زیارت مکه، مدینه و عتبات عالیات شده است؛ چرا که بسیاری از افراد توان رفتن به این مکانهای مقدس و خرج رفت و برگشت را دارند؛ ولی توان تهیة سوغاتی که گاهی چند برابر خرج رفت و برگشت است را ندارند.
دو: با توجه به محدودیت زمان عمره، و زیارت عتبات؛ غالب اوقاتِ زائران صرف خرید و بازار رفتن می‌شود که از جهات عدیده‌ای زیان‌بار است.
سه: اگر کمی دقّت شود، به خوبی نزاع و جدلهای طولانی بین بعضی زن و شوهران مشاهده می‌شود که زن نگران است که نتواند هدایا و سوغاتی که در خور شأن و توقع بستگان است، تهیه کند و مرد نگران است چگونه این همه توقّعات را جواب دهد و با چه نقشه و حیله‌ای از زیر بار سوغاتی خریدنها فرار کند.
با توجّه به این آفات و آفات دیگر، انشاالله با توجه بیشتر به آثار، فواید و ثوابهای زیارات از بار آفات آن کاسته و بر بار معنویش بیفزاییم.

التماس دعای فراوان ...

 

 

تهیه کننده : حامد عباسی
کارشناس : استاد فلاح
صدابرداری و تدوین : حامد جهانبخش


 

 

  • زیارت ضریحروز بیست و ششم فروردین
  • نظرات بییندگان :

    بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

    مشاهده سایت نشونه