اعمال روز اول فروردین

 اعمال روز اول فروردین
سال نو


امیدواریم در سال نو بتوانیم این سال زیبا را بزرگ بداریم. با آرزوی توفیق روزافزونتان نکاتی را استاد فلاح درباره اعمال عبادی روز اول فروردین متذکر میشوند که چکیده آنرا در این رهگذر میخوانید.


یکی از ویژگیهای دین مبین اسلام این است که پیوند خوبی میان مادیات و معنویات برقرار میکند و همواره امور مختلف زندگی را با ارزشهای الهی پیوند میزند. یکی از زیباییهای نوروز این است که در روایات بسیاری از معصومین (علیهم السلام) به بزرگداشت این ایام توصیه و سفارش شده است و چقدر زیباست که ما در ایام نوروز در کنار تبریک عید بگوییم که : " انشاالله روزی بیاید که عید ظهور امام زمان (ع) را برپا کنیم . " شایسته است برای روز اول فروردین چند کار انجام بدهیم.

 

مرحوم شیخ عباس قمی در مفاتیح الجنان برای روز اول فروردین این اعمال را آورده است:

1- غسل مستحب است.

2-  روزه مستحب است که البته جا دارد از روز قبل نیت کنیم و البته اگر تا قبل از ظهر روز اول فروردین کاری برای باطل شدن روزه انجام نداده باشیم میتوان روزه گرفت.(به رساله مرجع مراجعه شود.)

3- چهار رکعت نماز برای روز اول فروردین وارد شده است. در رکعت اول بعد از سوره مبارکه حمد 10 بار سوره مبارکه قدر خوانده میشود و در رکعت دوم 10 بار سوره شریفه کافرون. دو رکعت اول که به پایان رسید سلام میدهیم و دو رکعت بعد را آغاز میکنیم. در دو رکعت بعد, بعد از سوره مبارکه حمد 10 بار سوره مبارکه توحید خوانده میشود و در رکعت دوم بعد از سوره مبارکه حمد 10 بار سوره مبارکه ناس و فلق خوانده میشود. بعد از نماز سر به سجده گذاشته و شکر خدای متعال بجای آورده میشود و یک دعای کوتاهی هم هست که مرحوم شیخ عباس قمی در کتاب مفاتیح الجنان آن را آورده اند. به کتاب مفاتیح الجنان مراجعه نمایید و آن دعا را زمزمه نموده تا انشاالله این سال بهترینها برای شما باشد. 

التماس دعای فراوان ...

 

 

 

 

 

 

تهیه کننده : حامد عباسی

کارشناس : استاد فلاح

صدابرداری و تدوین : حامد جهانبخش

بخش خانواده ایرانی تبیان


 

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه