شايد همه در طول زندگي مشترك، اشتباهاتي را مرتكب مي شوند كه گاه براي چند لحظه يا گاه چند روز سبب بروز دلخوري زن و شوهر ها مي شود

 شايد همه در طول زندگي مشترك، اشتباهاتي را مرتكب مي شوند كه گاه براي چند لحظه يا گاه چند روز سبب بروز دلخوري زن و شوهر ها مي شود؛ ولي بعضي از اين اشتباهات و مهمتر از آن، تكرار آنها آنقدر زندگي مشترك را به خطر مي اندازد كه ممكن است حتي به طلاق منجر شود.
حتما زوج هايي را ديده ايد كه به طور ناگهاني و بدون اين كه مشكلات حاد و بزرگي در زندگي شان داشته باشند، ناگهان تصميم به جدايي و طلاق مي گيرند و حتي تا سال ها بعد از خود مي پرسند كجاي كار اشتباه بوده كه كارشان به طلاق كشيده است و هر كدام ديگري را مقصر اين امر مي داند، غافل از اين كه در بيشتر موارد هر دوي آنها به يك اندازه مقصرند و اشتباهات ريز و درشت زيادي را مرتكب شده اند كه ادامه زندگي مشترك را براي آنها مشكل كرده است.
شايد بزرگ ترين مشكل زوج ها مخصوصا زوج هاي جوان، تلاش براي عوض كردن خلقيات همسر باشد. بدون شك، افراد بالغ به طرز چشمگيري تغيير نمي كنند، پس بهتر است فرد، همسر خود را قبول كرده و او را به خاطر منحصربه فرد بودنش و تفاوت هايي كه با ديگران دارد، دوست بدارد. تلاش براي عوض كردن همسر، فقط احساسات او را جريحه دار كرده و زندگي مشترك را خراب مي كند.
يكي ديگر از اين موارد صحبت با نيش و كنايه زوج هاست كه اگر در طولاني مدت ادامه پيدا كند، سبب دلخوري هاي جبران ناپذيري مي شود. مورد ديگر نداشتن وقت كافي براي يكديگر است. بعضي از زوج ها آنقدر از يكديگر فاصله گرفته اند كه ديگر علاقه اي نسبت به هم احساس نمي كنند.
پذيرش اشتباهات خود و عذرخواهي بموقع نيز از مواردي است كه گاه زوج ها فراموش مي كنند به آن عمل كنند. حسادت هم از مواردي است كه مي تواند يك زندگي را به جهنم تبديل كند، اگر دو نفر همديگر را براي زندگي انتخاب كرده اند، حسادت باعث اتلاف وقت شده و موجب اهانت به همسر مي شود و اين تصور را به وجود مي آورد كه طرف مقابل به او اعتماد ندارد و اين كار مي تواند سمي در رابطه زوج ها باشد.
توقع بيش از حد زوج ها از يكديگر، مخصوصا در تنگنا قرار دادن همسر از نظر اقتصادي ناخودآگاه به همديگر آزار?رساندن است.
و نكته ديگر اين كه اگر زوج هايي هستند كه از مشاجره به جاي گفتگو استفاده مي كنند يا در زندگي مشترك غرور دارند يا در كل، قدر همسرشان را نمي دانند، بايد منتظر تبعات خطرناك اين اشتباهات نيز باشند.
شايد در برخي از زندگي ها، طلاق آخرين و بهترين راه باشد؛ اما راه هاي متفاوتي وجود دارد كه مي تواند پايه هاي سست يك زندگي مشترك را تنو��ند نموده و طول عمر آن را به سال هاي متمادي افزايش دهد. اغلب مشكلات زندگي زوج هاي جوان به علت عدم تجربه و اطلاعات كافي از نحوه كنترل زندگي مشترك مي باشد و اين كه دختر و پسر جوان نياموخته اند چگونه همسرداري كنند و چگونه بر مشكلات پيش آمده غالب شوند يا چگونه ايجاد علاقه كنند!
براي هر كاري، داشتن تجربه و راهنمايي شدن، مهم ترين ملزوماتي است كه موجب رسيدن به نتايج مطلوب در آن كار مي شود و عدم آگاهي و نداشتن راهنماي مناسب هم متقابلا بزرگ ترين ضربه اي است كه مي توان بر پيكره اهداف خود وارد كرد.
در اين موارد بهترين راه مشاوره است. مشاور باتجربه و متخصص، حكم يك راهنماي مناسب و كوله باري از تجربه را دارد كه مشكلات پيش آمده را چنان نرم و كمرنگ مي كند كه ديگر جاي هيچ اختلافي باقي نمي ماند.

  
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه